T-särgi kromatograafia muusemitunnis

14. novembri pärastlõunal suundus väike seltskond Hellenurme noortekeskusest Tartu. Tartus oodati meid TÜ Ajaloomuuseumis muuseumitundi „T-särgi kromatograafia”, kus saime vastavalt enda maitsele  T-särgi valmistada.

Alustuseks rääkis meile giid lühidalt kromatograafia ajaloo kohta, kellel suurem huvi oli, võis seina peal olevatelt plakatitelt lisa lugeda.  Edasi saime juba täpsemad juhendid särgi peale joonistamise, kirjutamise kohta. Esmalt tuli markeriga piirjooned ette teha, üleni ära värvida polnud soovitatav, kuna ei pidanud ilus jääma. Piirjooned tehtud, tuli seda voolutada väikeste piirituse tilkadega, et värvi eri varjundid välja tuleksid. Õpetussõnad kuulatud, hakkas väike mõttetöö, mida üldse joonistada.

Agaramatel oli kodus juba eeltöö ära tehtud ja said kohe markeritega joonistama asuda. Mõne aja pärast oli juba terve seltskond tööhoos. Vaikselt hakkasid T-särgid ilmet võtma, kõige populaarsem oli enda nime  või mõne tuntud noortepärase hüüdlause kirjutamine.  Järgneval voolutamisel tuli kannatust varuda ja mõnel väiksemal läks ka natukene giidi abi vaja. Nii kaua kui enda särk voolutamisest kuivas, käidi kaaslaste töid uudistamas. Mõned väiksemad panid T-särgi kohe uhkusega selga, kui lahkuma hakati. Kuna varem polnud keegi midagi sellist teinud, oldi väga rahulolevad, et uue kogemuse võrra rikkamaks saadi. See oli huvitav pärastlõuna peale rutiinset koolipäeva.


Birgit Voolaid


Kommentaarid