World Kitchen

2. - 9. augustini osalesin Hellenurme Avatud Noortekeskuse nimel Soomes Hyvärilä Noortekeskuses noortevahetusel „World Kitchen“. Minuga oli kaasas Restus elav ja Tartu Kunstikoolis õppiv Liina Plaado. Lisaks Eestile, keda meie esindasime, osalesid noortevahetusel veel Leedu, Malta, Hispaania, Türgi, Austria, Ukraina, ning meile juba tuttavad Rumeenia ja Soome noored. Noortevahetuse eesmärk oli tutvustada erinevate riikide traditsioone just läbi toidukultuuri. Loomulikult ei olnud tegemist täielikult töise nädalaga. Presentatsioonide ja toidutegemise vahele mahtus ka parajal hulgal sportlik-meelelahutuslikke tegevusi.

 

Niisiis õppisid noored valmistama nii karjala pirukaid, kui ka näiteks Rumeenia rahvustoitu kaalikapüreed. Toiduvalmistamise juurde räägiti ka kogu aeg erinevaid tavasid, legende ja müüte, mis kuidagi käsil oleva toidupalaga haakusid. Presentatsioonidega tutvustati natuke rohkem ka osalevaid riike, nende rahvuspühasid ja näidati meeletult ilusaid pilte. Et presentatsioonide kuulamine ning toiduvalmistamine väga igavaks ei muutuks, siis mängiti vahepeal erinevaid mänge ja tehti natuke sporti. Igasse päeva mahtus paras annus kõike: toiduvalmistamist, mänge, sporti ja vaba aega. Noortel oli võimalus tegeleda seinaronimisega, minna kajakitega järvele, ujuda, mängida erinevaid pallimänge jne. Eriti populaarne oli jalgpall, mille suhtes ei ole ka midagi imestada, kuna Hispaania on ju tuntud oma jalgpallilembuse poolest. Nädala keskel toimus veel suur laagri olümpia, mille pidulik autasustamine peeti sama päeva õhtul aset leidval International Evening’ul.

Laagri lõpus peetud grupijuhtide koosolekul leidsime, et noored õppisid erinevate riikide tavade kohta isegi rohkem, kui me algselt planeerinud olime. Näiteks said noored targemaks Türgi traditsioonide koha pealt – et meesterahvas ei tohiks isegi palja ülakehaga türgi naisterahvale läheneda. Samuti õpiti palju punk-kultuuri kohta. Austria noored olid pesueht punkarid ja nad rääkisid hea meelega oma tavadest.

Laagri lõppedes olin ääretult tänulik, et meie noortekeskus on endale leidnud sellised toredad partnerid nagu Hyvärilä Noortekeskus Soomes ja Buzau Noortekeskus Rumeenias. Ning selle laagriga saime enda partneriks Hispaania Murcia Noorteklubi. Võib öelda, et praeguseks on Hellenurme Noortekeskusele avatud kõik teed rahvusvaheliseks noorsootööks. Juba veebruaris on võimalik meie noortel osaleda koomiksijoonistamise laagris.

 


Kommentaarid